Cântăreaţa britanică Amy Winehouse, care a fost găsită moartă, sâmbătă, în locuinţa sa din Londra, era devastată, susţin apropiaţii săi, după ce a fost părăsită de iubitul ei, regizorul Reg Traviss, relatează presa britanică. Traviss a refuzat o cerere în căsătorie din partea artistei, însă era disperat să o ajute în lupta cu dependenţa de alcool şi droguri. Când a realizat că toate eforturile sale sunt în zadar, regizorul a pus punct relaţiei, iar asta chiar înainte ca Winehouse să se interneze, pentru ultima oară, în centrul de reabilitare The Priory, luna trecută. Cântăreaţa a mai avut o decepţie majoră în dragoste. În 2007, ea s-a măritat cu producătorul Blake Fielder-Civil, însă căsnicia nu a durat decât doi ani şi a fost marcată de apetitul ambilor pentru droguri. Jurnaliştii britanici scriu că Fielder-Civil este cel care ar fi iniţiat-o pe Winehouse în consumul de heroină şi cocaină. Cântăreaţa a avut ultima apariţie publică joi, când şi-a susţinut fina la concursul muzical iTunes, desfăşurat în Londra. Unul dintre fanii prezenţi la eveniment a declarat că Winehouse părea beată sau sub influenţa drogurilor, deşi medicii o avertizaseră, la ultima internare, să renunţe la viciile ce i-ar putea fi fatale. Cauza decesului nu a fost încă stabilită, însă tot presa britanică scrie că, destul de probabil, Amy Winehouse a murit după ce a luat o supradoză. Artista avea 27 de ani, o avere de peste şase milioane de lire sterline şi urma să lanseze al treilea album din carieră. Data lansării nu era însă cunoscută, date fiind dependenţele care au obligat-o pe artistă să îşi anuleze concertele din turneul european, inclusiv pe cel de la Bucureşti, programat pentru 15 august. Amy Winehouse era considerată una dintre cele mai valoroase voci contemporane. Celebrul producător american Quincy Jones spunea despre ea că este atât de talentată de parcă vine de altă planetă.