Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a învins sâmbătă, în deplasare, finalista sezonului trecut Itxako Navarra, scor 25-22 (10-12), în etapa a III-a din grupa C a Ligii Campionilor. Primul gol s-a marcat abia în minutul 5 (Martin), ambele echipe ratând cu nonşalanţă în debut, inclusiv de la 7 metri (Oana Chirilă). Itxako a continuat să se menţină la conducere, 3-1 (min. 7) şi 5-2 (min. 11), ritmul de joc impus de iberice fiind greu de contracarat de Oltchim. În ofensivă, echipa vâlceană s-a precipitat la fiecare atac, ratând oportunităţi bune de a reduce din handicap (7-3, min. 15). „Prea repede, e prea repede! Aveţi răbdare!”, le-a spus antrenorul Radu Voina, la time-out cerut rapid, după care Oltchim a marcat de două ori, 7-5. Itxako a ripostat la rândul său, 11-7 (min. 23), dar nu a putut menţine diferenţa, 11-10 (min. 26) şi 12-10, la pauză. La reluare, Oltchim a ratat trei atacuri consecutive, Itxako profitând din plin, 14-10 (min. 33). Jocul lent, fără prea multe variante la finalizare, dar şi ratările, l-au exasperat pe antrenorul Radu Voina. A introdus-o pe teren pe Patricia Vizitiu, care a revitalizat jocul, 14-13 (min. 37). Treptat, Oltchim a revenit la stilul său obişnuit, iar intervenţiile Talidei Tolnai au dat moral coechipierelor, care au reuşit egalarea, 14-14 (min. 40). Meciul s-a „încins”, egalitatea persistând pe tabelă, 18-18 (min. 46). După un minut, Ada Nechita a adus Oltchim pentru prima dată în avantaj, 18-19, iar Ozel a înscris pentru 19-21 (min. 49), obligând Itxako să intre la time-out. Aceeaşi Ozel a realizat faza meciului, în minutul 21, când i-a pasat pe la spate Oanei Manea, care a marcat nestingherită, pentru 19-22, aducând bucurie celor aproximativ 70 de suporteri români din tribune. Cu cinci minute rămase din meci, Oltchim conducea cu 20-23, iar când Manea a mărit avantajul la 20-24, zarurile erau deja aruncate. Itxako nu şi-a mai revenit, finalista Ligii Campionilor cedând pe teren propriu şi oferind Oltchimului fotoliul de lider, cu 6 puncte, dar şi prima şansă la calificarea în grupele principale. Ibericele coboară pe locul doi, cu 4 puncte. După meciurile retur din această fază, urmează faza grupelor principale, cu două grupe a câte patru echipe, între 4 februarie-11 martie 2012, semifinalele programate în dublă manşă eliminatorie (31 martie-1 aprilie turul, 7-8 aprilie returul) şi finala, în 5-6 mai, respectiv 12-13 mai. Obiectivul campioanei României este jucarea finalei Ligii Campionilor.